Czym jest ciąg alkoholowy i jak go przerwać?

Ciąg alkoholowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych objawów zaawansowanego stadium choroby alkoholowej. Polega on na trwającym co najmniej 48 godzin upojeniu alkoholowym. Długość trwania ciągu alkoholowego nie jest precyzyjnie określona. 48 godzin stanowi jedynie dolne minimum, bardzo często jednak stan ten przedłuża się o kolejne dni, tygodnie, a niekiedy nawet lata. Wyjście z tego stanu wymaga świadomego działania, konsekwencji i stanowi pierwszy etap terapii alkoholowej. Powinien być przeprowadzony w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, jakie mogą zaoferować profesjonalne przychodnie i ośrodki leczenia uzależnień.

Ciąg alkoholowy-jakie są jego objawy?

 Osoba znajdująca się w ciągu alkoholowym ma nieodpartą pokusę spożywania kolejnych, następujących po sobie dawek trunku. Szanse na przerwanie tego stanu maleją wraz z rosnącą długością okresu jego trwania. Nagłe odstawienie alkoholu powoduje wystąpienie nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego, który charakteryzuje się następującymi symptomami:

 • agresywnym zachowaniem,
 • drgawkami,
 • niepokojem,
 • majaczeniem alkoholowym (tzw. delirium tremens),
 • bólami głowy,
 • problemami ze snem,
 • depresją,
 • stanami lękowymi,
 • nadciśnieniem,
 • rozdrażnieniem,
 • nudnościami i wymiotami,
 • stanami zapalnymi w organizmie,
 • uszkodzeniem narządów wewnętrznych,
 • refluksem żołądkowym,
 • zespołem Otella (obłędem alkoholowym),
 • padaczką poalkoholową.

Jak z powyższego wynika, objawy te dotyczą zarówno sfery psychicznej, jak i somatycznej. Niektóre z nich mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.

Przerwanie ciągu alkoholowego w warunkach domowych

W żadnym wypadku nie zaleca się, aby podejmować próby przerwania ciągu alkoholowego w warunkach domowych, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby. Nieumiejętne próby poradzenia sobie z ciągiem alkoholowym na własną rękę mogą grozić niebezpiecznymi konsekwencjami zagrażającymi zdrowiu, a nawet życiu osoby uzależnionej. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że im dłużej chory trwa w stanie ciągłego i nieprzerwanego stanu upojenia alkoholowego, tym konsekwencje nagłego odstawienia alkoholu mogą być poważniejsze i negatywnie rzutować na cały organizm. Zaleca się, aby zwrócić się o pomoc do ośrodka leczenia uzależnień od alkoholu, w którym będziemy mogli liczyć na specjalistyczną pomoc lekarzy, terapeutów i specjalistów.

Detoks we Wrocławiu- pierwszy krok na drodze ku trzeźwości

Detoks alkoholowy stanowi pierwszy etap walki z nałogiem prowadzący do odbudowania gospodarki wodnej i równowagi elektrolitowej w organizmie. Stanowi on jednocześnie punkt wyjściowy, od którego zaczynają się kolejne i najważniejsze etapy leczenia. Detoks alkoholowy polega na pozbyciu się z organizmu resztek alkoholu i innych toksyn powstałych na skutek jego działania. Przeprowadzenie tego procesu pod opieką i czujnym okiem doświadczonych specjalistów przychodni leczenia uzależnień Nasz-Gabinet we Wrocławiu umożliwi przywrócenie równowagi w organizmie oraz uzupełnienie brakujących w nim elektrolitów poprzez dożylne podanie leków i płynów nawadniających. Tym samym pozwoli to osobie chorej na bezpieczne i kontrolowane uporanie się z objawami zespołu abstynencyjnego. W zależności od stopnia zatrucia organizmu oraz zaawansowania choroby, detoks alkoholowy może trwać nawet 7-10 dni. Niezmiernie ważne jest, aby podczas tego procesu stale monitorować ilość wydalanych z organizmu toksyn, a w razie  potrzeby móc zastosować specjalnie dobraną farmakologię pozwalającą na złagodzenie skutków zespołu abstynencyjnego. Wszystko to powinno przebiegać pod kontrolą doświadczonych specjalistów. Po zakończonej detoksykacji opracowywany jest dalszy program leczenia, uzależniony od indywidualnych predyspozycji i stopnia zaawansowania choroby.

Przychodnia Nasz-Gabinet we Wrocławiu-kompleksowy program leczenia alkoholizmu

Przychodnia Nasz-Gabinet specjalizuje się w kompleksowym podejściu do leczenia alkoholizmu obejmującym sprawdzone i skuteczne metody walki z nałogiem w tym terapię alkoholową we Wrocławiu. Priorytetowymi zasadami, którymi kierujemy się w naszej działalności, są anonimowość, dyskrecja, profesjonalizm i komfort, które doceniane są przez wielu naszych pacjentów. Zespół terapeutów, lekarzy i specjalistów zapewnia opiekę, wsparcie, pełną koordynację procesu leczenia oraz śledzenie jego postępów. Pacjenci naszej przychodni są w pełni zaopiekowani oraz mają zapewniony pełny komfort i dyskrecję, tak ważną dla nich podczas procesu terapii.

Powiedz w końcu „STOP” alkoholizmowi i rozpocznij swoją drogę ku wolności od alkoholu. Skontaktuj się już dzisiaj z nami i zapoznaj się z proponowanymi przez nas kompleksowymi metodami terapii alkoholowej.

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.