Gdzie leczyć uzależnienie od alkoholu na Dolnym Śląsku?

Z uzależnienia od alkoholu ciężko wyjść. Obejmuje on i zatruwa bowiem każdą strefę życia chorego. Co tak naprawdę choroba alkoholowa oznacza dla alkoholika i jego rodziny? Czy da się z niej skutecznie wyleczyć i wieść normalne życie?

Codzienność osób uzależnionych

Nietrudno ukryć, że osoby uzależnione od alkoholu zmagają się na co dzień z wieloma przeciwnościami losu. Alkoholizm to choroba wyniszczająca zarówno ciało, jak i umysł.

Oprócz chorób wewnętrznych oraz zaburzeń psychicznych, na jakie narażona jest osoba uzależniona, zmienia się również zewnętrzny wygląd chorego. Chód staje się chwiejny, rysy twarzy ulegają przyspieszonym zmianom biologicznym; na co dzień obecna jest opuchlizna oraz zaczerwienienie. Szarość i matowość skóry, także bełkotliwa mowa i zamazany obraz widzenia są nieuniknionym objawem codziennego nadużywania alkoholu.

Z czym zmaga się osoba uzależniona i jej rodzina?

Uzależnienie ma to do siebie, że cierpi nie tylko osoba zmagająca się z alkoholizmem, ale i jej bliscy: rodzina i przyjaciele. W trakcie terapii oraz po niej niezwykle ważne dla osoby uzależnionej jest wsparcie bliskich jej osób. Pomaga go głównie w aspekcie psychologicznym, jako że daje motywację i siłę do działania, do zmiany na lepsze i powrotu do normalności.

Wyjście z uzależnienia nie jest jednak łatwe. Osoby dotknięte alkoholizmem są często wykluczone ze społeczeństwa, zdane na siebie. Zazwyczaj mają problemy z utrzymaniem pracy, a jeśli już jakąś mają – całe dochody za nią przeznaczają na zakup alkoholu, nierzadko stawiając rodzinę: żonę i dzieci w tragicznym położeniu. Brak środków do życia oznacza niedożywienie, ograniczony dostęp do środków higieny osobistej, edukacji oraz rozwoju osobistego. Choroba alkoholowa nie dotyczy tylko mężczyzn, kobiety również jej ulegają, natomiast statystycznie to właśnie płeć męska stanowi znaczną część wszystkich uzależnionych od alkoholu w Polsce.

Rodzina uzależnionego oprócz finansowych odczuwa też psychologiczne skutki choroby. Najczęściej:

  • Czują się bezradni i bezużyteczni w obliczu choroby bliskiego
  • Wstydzą się swojej rodziny
  • Odczuwają niechęć, a czasem nawet i nienawiść w stosunku do osoby, którą kochają za to, że postawiła ich w takiej sytuacji
  • Mają niskie poczucie własnej wartości, winą za uzależnienie obarczają siebie
  • Koncentrują całe swoje życie wokół chorego, zaniedbując inne relacje
  • Nierzadko są ofiarami przemocy werbalnej lub fizycznej
  • Towarzyszy im depresja i stany lękowe

Z drugiej strony, chorobę alkoholową nie zawsze można rozpoznać. Osoby będące wysokofunkcjonującymi alkoholikami potrafią utrzymać świetne prace na wysokich, dobrze płatnych stanowiskach, mają szczęśliwą rodzinę i nie sprawiają wrażenia jakoby zmagały się z uzależnieniem. Trzeba jednak pamiętać, że alkoholik to nie zawsze zataczający się, mówiący nieskładnie człowiek, o wątpliwej aparycji.

Ośrodek leczenia uzależnień – najskuteczniejsza metoda leczenia

Przykrych skutków uzależnienia jest wiele. Każda sytuacja rodzinna przedstawia się nieco inaczej, jednak uczucia towarzyszące zawsze pozostają te same. Rodzina żyje nadzieją, że osoba uzależniona się zmieni, wyjdzie na prostą. Jednak czasem sama motywacja ze strony chorego to zbyt mało. Zaleca się wtedy umieszczenie uzależnionego w specjalistycznym ośrodku terapii uzależnień.

Przy wieloletnim piciu pomocy najlepiej szukać pod okiem specjalistów z tej dziedziny. Ośrodek leczenia uzależnień jest miejscem, w którym alkoholik może przejść odpowiedni proces leczenia dostosowany do jego potrzeb. Najpierw zazwyczaj odbywa się oczyszczenie organizmu z toksyn, czyli detoks.

terapia

W ośrodku chory otrzymuje wsparcie nie tylko fizyczne, ale i psychologiczne. Codzienne sesje terapeutyczne, zarówno w grupie, jak i indywidualnie, mają na celu uzdrowić ducha osoby uzależnionej. Nie tylko wskazać jej kierunek i nadać motywację, ale i obdarzyć dobrym słowem oraz wsłuchanym uchem.

Jeśli szukasz odpowiedniego ośrodka terapii uzależnień na Dolnym ŚląskuOśrodek Przebudzenie jest właśnie tym miejscem. Wyspecjalizowana kadra terapeutów pomogła już niezliczonym rzeszom alkoholików wrócić na dobrą drogę i odzyskać dawne życie i relacje z bliskimi.

Klinika oferuje wsparcie dla uzależnionego, a także jego rodziny, czyli osób współuzależnionych. Wspólna praca i wzajemne wsparcie są fundamentami pod osiągnięcie wyczekiwanych rezultatów. Sam ośrodek położony jest w spokojnej, zalesionej okolicy Wrocławia, gdzie gwarantowane jest harmonijne skupienie się na wyjściu z choroby oraz przepracowanie swoich problemów.