Jak zatrzymać ciąg alkoholowy?

Powszechnie wiadomo, że spożywanie alkoholu w dużych ilościach nie jest odpowiednie dla zdrowia. Wiąże się to nie tylko z wszelakim osłabieniem organizmu, ale także z zaburzeniami psychicznymi.

Nie każde cotygodniowe picie może wiązać się z alkoholizmem, natomiast istnieje coś takiego jak ciąg alkoholowy, które jest już tylko małym krokiem dzielącym człowieka od uzależnienia.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Lekarze twierdzą, że jest to sytuacja stałego upojenia organizmu trwającego dłużej niż 48 godzin, a najczęstszym powodem wpadania w ciąg alkoholowy jest tak zwany kac.

Po ogromnej ilości spożytego alkoholu danego dnia człowiek odczuwa wiele dolegliwości oraz spadek dobrego samopoczucia. Aby temu zapobiec, sięga on po kolejne dawki alkoholu, by tylko nie odczuwać dyskomfortu fizycznego czy psychicznego. 

Osoba świadoma skutków tak długiego picia po jakimś czasie przestaje sięgać po trunki i zdaje sobie sprawę, że alkohol to nie lekarstwo. Są jednak przypadki, gdy dzienne sięganie po alkohol w celu zredukowania skutków jego spożycia dzień wcześniej trwa kilka tygodni, miesięcy czy nawet lat.

Ponadto wyróżnia się jeszcze jeden rodzaj ciągu alkoholowego. Jeżeli człowiek pijący sięga po kieliszek wina czy szklankę piwa po pracy w celu zrelaksowania się lub na tak zwany dobry sen, to jest to oznaka, że na dłuższą metę nie będzie on w stanie zrezygnować codziennego do picia.

W najgorszym wypadku ciąg alkoholowy to po prostu dążenie do nietrzeźwości. W trakcie upojenia człowiek czuje się odprężony i zapomina o problemach otaczającego go świata. Aby więc uciec od rzeczywistości, alkoholik stale doprowadza się do stanu otumanienia alkoholem i nie chce z niego rezygnować, by tylko nie odczuć dolegliwości.

Jakie są objawy ciągu alkoholowego?

Najbardziej popularnymi są:

  • drżenie rąk, nudności, bóle głowy, bezsenność, nadwrażliwość na światło, agresja, drażliwość. Znikają one tylko przy ponownym spożyciu alkoholu;
  • głód alkoholowy objawiający się ciągłą myślą nie tylko o spożyciu alkoholu, ale także o nim samym o jego rodzajach i smakach;
  • wspomniana już potrzeba spożycia alkoholu z samego rana, aby uniknąć skutków kaca;
  • brak samokontroli w spożywaniu alkoholu i niemożność wypicia wyłącznie jednej szklanki piwa czy wina na imprezie;
  • zwiększona tolerancja na alkohol.

Aby zdiagnozować u siebie objawy ciągu alkoholowego, warto jest stale obserwować swój organizm w trakcie oraz po spożyciu alkoholu.

Ważną kwestią jest to, aby oddzielić ciąg alkoholowy od choroby alkoholowej. Główną różnicą jest to, że ciąg to wielodniowy stan upojenia, między którym występują dłuższe lub krótsze przerwy. Ostatecznie jednak człowiek nie jest w stanie całkowicie zrezygnować choćby z alkoholu bez specjalnej pomocy. Choroba alkoholowa to natomiast niemożność przerwania spożywania nawet najmniejszej ilości alkoholu dziennie.

odtrucia alkoholowe

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Samodzielne zaprzestanie picia alkoholu jest bardzo trudne, ponieważ nagłe odstawienie czegoś, co w organizmie działało już długo, może wiązać się z powstaniem wielu chorób, na przykład padaczki alkoholowej, majaczenia, przyspieszonego bicia serca, nadpotliwości, bólów głowy czy silnej nadwrażliwości na światło i dźwięki.

Dlatego ważne jest, aby od razu zgłosić się nie tylko do terapeuty, ale także do lekarza, by mieć stałą opiekę medyczną.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do ośrodka terapii uzależnień, gdyż tam znajdzie się opiekę lekarską oraz terapeutyczną. Jest to trudna decyzja, natomiast czasami może być jedynym ratunkiem dla życia człowieka i jego rodziny.

Alkoholik oprócz profesjonalnej pomocy potrzebuje także wsparcia bliskich. Najczęściej to oni skłaniają go do podjęcia leczenia, ponieważ on sam nie zdaje sobie sprawy ze swojego problemu.

Osoby w ciągu alkoholowym potrzebują stanowczego detoksu i wyrzucenia trunków ze swojego życia. Jest to dla nich niezwykle trudne, dlatego to najbliżsi powinni stale opiekować się nałogowcem i pomagać przejść przez nieraz wieloletnią terapię, by odzyskał on kontrolę nad sobą.

Warto zatem jak najszybciej podjąć działania w leczeniu i zasięgnąć pomocy specjalistów. Aby to zrobić, wystarczy zajrzeć do Internetu. W ciągu alkoholowym popularnymi frazami w wyszukiwarce są np. „odtrucia alkoholowe w województwie dolnośląskim”, „leczenie ciągu alkoholowego na Śląsku”, „jak poradzić sobie z ciągiem alkoholowym?” itp. Ta mała czynność jest już przełomowym krokiem w walce o zdrowie i lepsze życie.